ייחודיות הגן

גני שורשים, נוסדו ותוכננו מתוך רצון להעמיד לרשות הילדים את הסביבה המאפשרת ביותר לצמיחתם והתפתחותם, תוך מתן דגש על סביבתם, איכות הצוות המחנך, בטיחותם, תזונתם והעשרתם. נקודת המוצא של המערכת היא כי הילד מגיע לעולם יכול, כשיר ובעל מוטיבציה ליצור יחסים ודיאלוג עם העולם, לחקור להבין ולהתפתח; ביכולתו להשמיע, לחולל, להיות שותף ולהשפיע על התפתחותו בעולמו ועל התפתחות עולמו. אנו שמים דגש על כך שילדים חיים וכותבים את ההיסטוריה ההתפתחותית שלהם בכל רגע נתון ובכל התנסות המוצעת להם, ואנו, המבוגרים שעימם, מחנכים, מעצימים ומזמנים למידה וצמיחה איכותית ומשותפת. המשמעות של לקיחת אחריות ללוות ילדים במסע ההתפתחות של עצמם טומנת בחובה מחויבות ללא פשרות על ההתפתחות שלנו כמלווים, מתחנכים וחונכים באותו המסע.

החזון שלנו הוא לצאת למסע כל שנה מחדש; להמשיך לפתח, להצמיח ולבנות יחד- ילדים הורים ומחנכי הגן- מקום של חינוך עם תפיסה התפתחותית וחברתית, בעל איכויות מותאמות נראות ומורגשות בשטח; מקום של חיים עם גירויים עשירים ומותאמים, מקום בו הילדים מפתחים תחושה חזקה של שייכות, שותפות ומחויבות, למתרחש בגן, במערכת, בסביבה ובקהילה. מקום בו הדיאלוג והלמידה המשותפת משפיעים ויוצרים תרבות חדשה של חינוך ושל ילדות

חומרים30.jpg

על מנת להבטיח את האיכויות החינוכיות אליהן אנו מכוונים, מערכת שורשים נבנתה כך שתוכל לספק את כלל הצרכים של ילדי והורי המערכת. למערכת גני שורשים מטה ניהולי, אשר מונה את בעלי הגן, מנהלת משאבי אנוש ומנהלת כספים ואדמיניסטרציה. המטה הניהולי יושב בשכונת הדר יוסף ואינו נמנה עם הצוות הטיפולי של הגן. על כן, מקדיש המטה את זמנו ומשאביו לפיקוח, תמיכה וניהול הגנים על רבידיהם השונים. במקביל למטה, נמצאים בשטח אנשי החינוך של הגנים. הצוות הטיפולי של הגן מונה את מיטב אנשי החינוך אשר נבחרו בקפידה. בגננו אנו מכוונים לגיוס אנשי מקצוע ואנשי צוות, בעלי איכויות אנושיות גבוהות, המעוניינים לקחת חלק פעיל בחייהם של הילדים. כאלו שיהיו מסורים להם ולהתפתחותם כמו גם לצמיחה שלהם עצמם (בתור בני אדם ואנשי חינוך), לצמיחה של ההורים ולמערכת כולה. אנשי חינוך בעלי ניסיון בעבודה עם ילדים בגיל הרך, שלהם תשוקה, רצון, נתינה ואהבה אין סופית לתחום. הצוותים שלנו מלווים על ידי יועצת פדגוגית ועוברים הכשרות וימי עיון לאורך כל השנה.

בנוסף, בכדי לשמור על היקר לכם מכל, מחויבת מערכת שורשים לשמירה על רמת בטיחות הגנים הגבוהה ביותר

מטרתנו היא כי הגנים שלנו יהוו מקום בו יתאפשר משחק חופשי, תנועה מגוונת, לימוד ופעילויות שונות תוך שמירה על בטיחותם של הילדים השוהים בגן. בנינו את הגן בליווי של יועץ בטיחות ולאור הנחיות להפעלת גן בטוח של מכון התקנים הישראלי. הוא תוכנן ואובזר בריהוט וציוד המאפשרים לילדי הגן לחקור את סביבתם, כולל דלתות ייחודיות המונעות היתפסות אצבעות ומצלמות במעגל סגור הפועלות 24 שעות ביממה. אנו נעשה כל שביכולתנו בכדי לשמור על ילדכם בשיתוף פעולה מלא של כלל הגורמים המעורבים, נפעל לאיתור גורמי סיכון ונתקן את הליקויים באופן שוטף

הגן פותח שעריו לכל המשפחות והילדים, ללא הבדלי מין, גזע, קבוצה אתנית, דת, תרבות או הרכב משפחתי. ילדים בעלי צרכים מיוחדים הינם חלק מהגן ובשותפות עם המשפחות ועם מערכים מסייעים נוספים, יינתנו מענים מותאמים לילדים ומשפחתם, מתוך הבנה כי הליכה משותפת, מבססת ומעשירה אותנו כקהילה וכתרבות.

תרבות מערכת שורשים, הינה תרבות של עבודה בקבוצות במרחבי הבית השונים, לאורך רוב שעות היום, תוך התבוננות על היחיד והקבוצה, וטיפוחם. אנו לוקחים את הדיאלוג וההקשבה צעד אחד קדימה, ושמים דגש על כך שילדים מביאים לידי ביטוי את סיפור ילדותם ואת הנרטיב ההתפתחותי שלהם, דרך כל התנסות המוצעת להם בכל זמן, ושאנו, המבוגרים שעימם, נמצאים כאן כדי להקשיב ולהעמיק את החקירה, ללמידה ולצמיחה איכותית ומשותפת.

השפה המרכזית בגן מבוססת על עבודה עם חומרים ומרקמים שונים, על תנועה ועל מוזיקה. כל זאת, תוך התנסויות רבות על מנת לאפשר לילד לחקור את עולמו, לגלות ולהרגיש את כל החושים. בגן שלנו פועלים לצד אנשי החינוך המאיישים את היומיום "אנשי שפות": אנשי חינוך בעלי התמחות ייחודית באחד משלושת התחומים האמורים. הם מביאים אל הגן וחושפים אותנו פעם בשבוע ל"שפה ייחודית". במפגשים השבועיים שאותם אנשי השפות מזמנים לילדים, ישתתפו גם המחנכים של הילדים כשהמטרה היא, ש"שפות" אלו יהיו מדוברות ונוכחות לאורך כל ימות השבוע. התכנים והשפות יגיעו, כאמור, מעולמות התנועה, המוסיקה והחומרים, מתוך תפישה כי הילדים עובדים במלוא המסירות והרצינות, מכוונים לחקור, להתנסות, לחוות, לנוע ולגלות, לצבור ידע ומיומנויות, להתאמן, לחולל, לשנות, להראות, להשמיע, לקבל הד, להמציא ועוד.